GoodHairDay - Nowe forum o pielęgnacji włosów

Chillout, czyli o wszystkim oprócz włosów => OGŁOSZENIA => Wątek zaczęty przez: pikusiowa w Marca 10, 2016, 14:10

Tytuł: Ankieta ! :)
Wiadomość wysłana przez: pikusiowa w Marca 10, 2016, 14:10
Hej :)

Bardzo proszę o wypełnienie ankiety, służącej mi tylko i wyłącznie do części badawczej mojej pracy licencjackiej. Temat, myślę, jak najbardziej nam bliski, bo o suplementach diety i związkach roślinnych, dlatego myślę, sporo dziewczyn mogłoby tu coś wnieść od siebie ;)

Z góry bardzo dziękuję ;)

https://docs.google.com/forms/d/1FLEjv9XYc9bjadCgVyy_sd6sRhfLem_4YS7VA--1OPc/viewform?usp=send_form
Tytuł: Odp: Ankieta ! :)
Wiadomość wysłana przez: neta w Marca 10, 2016, 15:04
Biorąc pod uwagę nasze włosowe dbanie, to wyjdzie, że większość respondentów to suplementomaniacy.

W pytaniu o to, czy przez lekarza czy samodzielnie została podjęta decyzja o przyjmowaniu suplementów brakuje opcji "Samodzielnie oraz przez lekarza", bo jak się bierze więcej, to może tak być.

I, proszę, skasuj spacje przed znakami zapytania, bo to wstyd tak mieć w części pracy naukowej.
Tytuł: Odp: Ankieta ! :)
Wiadomość wysłana przez: Mystere w Marca 10, 2016, 19:35
Biorąc pod uwagę nasze włosowe dbanie, to wyjdzie, że większość respondentów to suplementomaniacy.
Tego bym się akurat nie czepiała, być może suplementomaniacy to docelowa grupa dla pikusiowej :)

Niemniej...

...ankieta ma sporo błędów.
Po pierwsze, w pytaniu o wiek jest źle skonstruowana kafeteria, zwykle w tego typu pytaniach kafeterię buduje się w taki sposób:
"-do 20 lat
-od 21 do 40 lat
-powyżej 41 lat"
gdyż osoby wypełniające ankietę mające np. równo 20 lat nie będą wiedziały, do której kategorii się zapisać.
To samo w pytaniu o wielkość miejscowości zamieszkania, te kwestie mogą się wydawać błache ale dla badacza są niezwykle istotne.
I kolejne, nad którym, przepraszam, ale nie wiem czy się śmiać, czy płakać:
"Jeżeli nie przyjmuje Pan(i) suplementów diety, proszę podać powód:
*pytanie można pominąć w przypadku kiedy ankieter przyjmuje suplementy diety"
ANKIETER to osoba, która przeprowadza ankietę. ANKIETOWANY to osoba, która odpowiada na pytania zawarte w ankiecie.
Sposób rozróżnienia płci w zadawanym pytaniu powinien być spójny, jeśli już piszesz "Pan(i)" to w kolejnym pytaniu nie pisz "Pan/Pani" bo wygląda to niezbyt ładnie.
Pytanie "Jak długo przyjmuje Pan/Pani suplementy diety?" powinno być bardziej doprecyzowane, jeśli ktoś przyjmuje kilka suplementów, to może jeden brać tylko 2 tygodnie a inny brać latami. Warto byłoby to pytanie rozbić na dwa osobne i uwzględnić np, jaki był najkrótszy czas stosowania danego preparatu a jaki najdłuższy albo zrobić z tego pytanie otwarte.
Warto byłoby też uściślić, czym jest suplement diety. Czy suplementy to jedynie tabletki/syropy etc, czy również zioła i herbaty. Można taką informację zawrzeć w poszczególnych pytaniach albo w preambule.
Kolejna kwestia... zbyt dużo masz pytań otwartych, utrudniasz sobie tym samym pracę. Zbieranie "ręcznie" wypowiedzi jest czasochłonne a i opracowywanie nowych zmiennych z pytań otwartych w programie zajmuje niemało czasu. Wiele pytań można zmienić na pytania półotwarte, respondent nie byłby tak szybko znużony a Tobie ułatwiłoby to pracę.
W niektórych pytaniach jest bardzo uboga kafeteria, warto byłoby ją rozbudować, są pytania w których w ogóle nie uwzględniasz brania ziół i środków kupowanych w sklepach ze zdrową żywnością a są i takie w których jest to uwzględnione.
Takich pytań jak: "Czy przyjmuje lub przyjmował(a) Pan(i) związki roślinne jako suplementy diety?" z tak skonstruowana kafeterią w badaniach się nie robi! Takie pytanie należy rozdzielić na dwa pytania: filtrujące i półotwarte.
Przepraszam, ale widząc kolejne 5 pytań otwartych pod sam koniec już nie dotrwałam i odpuściłam, w ankiecie lepiej żeby nie było więcej niż 3 pytania otwarte.

Nie miej mi za złe tego elaboratu ale co nieco na temat przeprowadzania badań wiem i chcę Ci pomóc, sama niedawno pisałam licencjat i wiem, że promotorzy nie zawsze pomagają skonstruować narzędzie i można się wtedy pogubić.
Tytuł: Odp: Ankieta ! :)
Wiadomość wysłana przez: pikusiowa w Marca 11, 2016, 18:46
Nie, nie mam Ci tego za złe, lubię konstruktywną krytykę ;)

Odnośnie ankiety cóż...konsultowałam ją z promotorem, nie miał zastrzeżeń, uznałam więc, że można ją puścić w świat - oczywiście i tak było milion poprawek, ale  teraz widzę, że mogło być znacznie lepiej, zwłaszcza po Twoich uwagach.Tytuł: Odp: Ankieta ! :)
Wiadomość wysłana przez: Mystere w Marca 11, 2016, 22:53
Jestem z wykształcenia socjologiem i takich ankiet przerobiłam całe mnóstwo. Jeśli byś chciała jakoś zmienić ankietę i potrzebowałabys pomocy to pisz śmiało :-)