Autor Wątek: Typy włosów wg A. Walkera  (Przeczytany 55753 razy)

Października 28, 2014, 01:41
Przeczytany 55753 razy

Waleria

 • *****
 • Włosowe Siły Specjalne
 • Wiadomości: 4663
 • wyleczony z zakupoholizmu
  • Awards
 • Porowatość: zmienna
 • Typ włosa: falowane 2A (2ANii)
 • Stan: zdrowe, ale suche
 • Podatność na obciążenie: mała
 • Skóra głowy: przetłuszczająca się
 • Farbowanie: nie
 • Długość: do ramion
 • Grubość kucyka: 9 cm
Typy włosów wg A. Walkera
« dnia: Października 28, 2014, 01:41 »
Przeglądając forum Good Hair Day, pewnie nieraz zetknęłyście się z zagadkowymi oznaczeniami włosów w opisach użytkowniczek - 2A, 1, 2C, 3A… Co to w ogóle ma znaczyć? Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tych tajemniczych symbolach, zapraszam do zapoznania się z artykułem.

W kilku prostych słowach: wymienione znaki, to nic innego, jak oznaczenia grup włosów podzielonych ze względu na pewną specyficzną właściwość - ich skręt i grubość.

To, że można mieć włosy proste i kręcone wie chyba każdy, większość słyszała pewnie też o falach. Ale że każdy z tych typów ma swój numer i często jeszcze literkę? O tym wie już mało kto. Na forum staramy się używać tych oznaczeń, żeby… ułatwić sobie życie. Łatwiej w końcu powiedzieć mam fale w typie 2A niż mam takie niewydarzone włosy, co to wiecie, po wysuszeniu na szczotce są proste, ale się wyginają za uchem, a jak wygniotę na żel to są drobne zygzaczki, prawda? Zamiast tego mówimy po prostu 2A i mamy przed oczami takie właśnie włosy.

Autorem tego fantastycznego pomysłu jest amerykański fryzjer Andre Walker - od prawie 25 lat stylista fryzur gwiazd zatrudniany przez m.in. Oprah Winfrey (a u tej jest co czesać  :hihi:) i poczytne magazyny o stylu. Swoje fryzjerskie doświadczenia opisał m. in. w książce Andre Talks Hair!, gdzie dowiemy się również o opisanym tutaj proponowanym przez niego podziale.

Walker podzielił włosy na 4 kategorie:
1 - włosy proste (straight hair)
2 - włosy falowane (wavy hair)
3 - włosy kręcone (curly hair)
4 - włosy “supełkowe” (kinky hair)


WŁOSY PROSTE

Kategoria 1. Trudno tu wyróżnić jakieś podkategorie, włosy proste są proste i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - nie wyginają się założone za ucho, nie wywijają na końcach, nie puszą przy wilgotnej pogodzie. Nie możemy podzielić ich na mniej proste i bardziej proste (jak będziemy dzielić włosy kręcone), bo ciężko stopniować brak skrętu. Nie ma, to nie ma i tyle. Walker wpadł jednak na pomysł, żeby włosy proste podzielić na podkategorie według ich grubości i wynikających z tego minimalnych różnic. Zaproponowane przez niego kategorie wyglądają tak:

1A - Włosy proste i bardzo cienkie. Na pewno wiecie o jaki typ włosów chodzi. Są tak delikatne i miękkie, że w dotyku przypominają włosy dziecka. Kucyk ma nie więcej niż 7 cm objętości, pojedynczy włos jest naprawdę bardzo cienki. Oczywiście są idealnie proste, nie wyginają się, bardzo trudno wyczarować z nich jakąś fryzurę, są śliskie, elastyczne i bardzo błyszczące (sebum łatwo dociera do samych końców). Ich zalety: najczęściej są bardzo zdrowe, nisko porowate i mimo że pozornie delikatne, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Łagodny szampon i serum na końcówki, to właściwie wszystko czego potrzebują. Nie plączą się, łatwo je rozczesać, nigdy się nie puszą. Wady: mają bardzo mało objętości, leżą płasko przy głowie i nie ma sposobu żeby to zmienić na dłuższy czas, elektryzują się, łatwo je przeciążyć.

1B - Włosy proste średniej grubości. Takie włosy dosyć często spotykamy i są naszym obiektem zazdrości  :love: Zachowują większość zalet włosów w typie 1A przy braku ich wad. Są grubsze, więc mają więcej objętości, trudniej je obciążyć, ale nadal nie można przesadzać z odżywkami. Nie lubią bogatej pielęgnacji, najpiękniej wyglądają po prostu “niekatowane” (inwazyjnymi zabiegami  można zniszczyć każde włosy!). Niepodatne!

1C - Włosy proste i grube. Typ włosów u nas spotkany bardzo rzadko. Są to włosy Azjatek z Dalekiego Wschodu - Chinek, Koreanek, Japonek. Grube, ciężkie i “twarde”.


Jeśli wśród tych typów odkryłaś swoje włosy, zapraszam do Działu Włosów Prostych.

WŁOSY FALOWANE

Kategoria 2. Włosy, wokół których narosły i narastają ciągle nowe mity i legendy. Jesteśmy z reguły przekonane, że włosy które wyginają się na końcach, czy mają jedno falujące pasmo, to też włosy proste tylko yyyy… no takie dziwne! Błąd. Według klasyfikacji Walkera wszystkie włosy, które bez stylizacji przybierają inną formę niż zupełnie prostych gładkich pasm (nawet w niewielkiej części) należą do typu 2. Odpowiadają za to geny kręconych włosów, które są genami dominującymi (żeby mieć całkowicie proste włosy, nie można mieć żadnych genów włosów kręconych). Podgrupy zostały wydzielone nie tyle ze względu na moc skrętu (choć to oczywiście też!), ile na jego trwałość i grubość samego włosa (podobnie jak przy prostych).
 
2A - Niezwykle delikatne fale. Czasem tak delikatne, że trudno je zauważyć. Pasma przybierają kształt rozciągniętej w pionie litery S.  Bez problemu można je stylizować od włosów prostych (zwykle by takie być potrzebują minimalną ilość stylizacji) aż po loki w stylu afro - poddają się temu bez większych sprzeciwów (choć ma tu znaczenie także porowatość). Łatwo je stylizować, ale trudno ujarzmić, mają tendencję do puszenia. Zazwyczaj na głowie leżą płasko, do ramion też są proste, falować zaczynają niżej (no chyba że baby hair, one żyją własnym życiem). Delikatne i podatne na zniszczenia, szkodzi im “nicnierobienie” z nimi, szkodzi brak maski raz w tygodniu, szkodzi alkohol w kosmetykach, mało co im nie szkodzi  :BHD:

2B - Fale - zygzaki. Ten typ fal rozpoznać o wiele prościej. Przybierają już raczej formę litery “Z” niż “S”. Jeśli się nie przyłożymy do suszenia na szczotce, zawsze wyjdą na wierzch. One chcą być falami! Jak każde fale puszą się okrutnie. Są grubsze od koleżanek akapit wyżej i bardziej szorstkie w dotyku. Bonusem jest większa objętość i mniejsza skłonność do obciążenia.

2C - Mocne fale, co do których nikt nie ma pewności czy to jeszcze fale, czy już kręcone. Autorytety mówią: jeśli pasmo nie kręci się w formie spirali, a w formie zygzaka (fali właśnie), a końce nie zwijają się w mocne pierścionki, to nadal są fale. Ja im wierzę. Oprócz tego, że mają mocniejszy (a raczej trwalszy) skręt od innych fal - są też od nich bardziej szorstkie, grube i mniej podatne. Przeważnie są suche (bo grube, mocniejszy skręt i sebum się nie przemieszcza), będą Cię kochać za oleje!


Jeśli wśród tych typów odkryłaś swoje włosy, zapraszam doDziału Włosów Falowanych.

WŁOSY KRĘCONE

Kategoria 3. O włosach kręconych powiedzieli już wszystko autorki i wyznawczynie pielęgnacji Curly Girl. Dodam tylko, że i te włosy zostały podzielone na podgrupy, ale - niespodzianka - tylko dwie!

3A - Luźne loki. Całkiem eleganckie loki, o ile się nad nimi zapanuje. Włosy są cienkiej lub średniej grubości. Przybierają kształt grubych spirali, są dosyć podatne na zabiegi fryzjerskie, łatwo można z nich zrobić fale - mokre i rozczesane mogą być jak fale całkowicie proste. Kręcą się wysychając:susze:

3B - Ciasne loki. Trudne do stylizacji, grube, twarde i ciężkie. Mają mocniejszy skręt.

3C - Tego typu nie ma w książce Walkera, ale czasem bywa dodawany, szczególnie w klasyfikacjach w których główną rolę odgrywa moc skrętu (a nie jak u Walkera trwałość skrętu i grubość włosa). Typ 3C to nic innego, jak drobne i gęste “spiralki-korkociągi” na całej długości.


Jeśli wśród tych typów odkryłaś swoje włosy, zapraszam do Działu Włosów Kręconych.

WŁOSY “SUPEŁKOWE”

Kategoria 4. Walker nazwał je kinky, nie dlatego że są zboczone  >:) (ang. kinky), ale od supełków, które przypominają (ang. kink - supełek, skręt np. sznurka). Rzeczywiście są tak mocno skręcone, że krótkie przypominają supełki, a dłuższe naturalne “dredy”. Właścicielami tego typu włosów są rdzenni mieszkańcy Afryki i Australii oraz ich potomkowie (np. Afroamerykanie). Inna nazwa tego typu skrętu to fil-fil. Walker wyróżnił 2 podtypy włosów supełkowych:

4A - Bardzo ciasno skręcone, zwinięte w formie sprężynek, ale dosyć cienkie i delikatne. Matowe, bez połysku.

4B - Również ciasno zwinięte, ale raczej w formie zygzaczków niż spiral, grubsze i twardsze, ale i bardziej kruche. U Walkera noszą nazwę “wiry” (ang. druciany) i to chyba najlepiej oddaje ich wygląd (masa splątanych ciasno grubych i twardych “drucików”).  :grr:


Włosy Supełkowe nie mają jeszcze swojego u nas działu, ale kto wie co będzie w przyszłości :)

Źródła:
A. Walker, Andre Talks Hair!,1998.
Hair Classyfication System

Pozdrawiam właścicielki wszystkich typów włosów, bo wszystkie są piękne  <3

WaleriaO naszych typach włosów i o wątpliwościach z tym związanych dyskutujemy w wątku: Jaki jest Twój typ włosów? Serdecznie zapraszam!  :)
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2015, 03:08 wysłana przez Waleria »


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
25 Odpowiedzi
22968 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 22, 2022, 10:51
wysłana przez Blaze
137 Odpowiedzi
98104 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 11, 2021, 08:11
wysłana przez starma
0 Odpowiedzi
22044 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 08, 2014, 01:29
wysłana przez Waleria
84 Odpowiedzi
76118 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 09, 2015, 17:33
wysłana przez Kasia
Typy olei

Zaczęty przez Karlotta Olejowanie

0 Odpowiedzi
17390 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 31, 2015, 14:51
wysłana przez Karlotta