GoodHairDay - Nowe forum o pielęgnacji włosów

Pielęgnacja i stylizacja => Pory roku a pielęgnacja => Wątek zaczęty przez: Karlotta w Października 07, 2014, 18:49

Tytuł: Pielęgnacja włosów zimą
Wiadomość wysłana przez: Karlotta w Października 07, 2014, 18:49
Zima jest porą roku szczególnie trudną dla naszego organizmu. Niskie temperatury, gwałtowne zmiany temperatury i suche powietrze to także zmora naszych włosów. Jak zatem o nie dbać, gdy jest zimno?

1. Nosimy czapki.

Odpowiednia czapka (czyli z materiałów niesyntetycznych) pozwoli oddychać skórze głowy i ochroni nasze włosy przed działaniem zimna, wiatru oraz śniegu. Dzięki temu nie uszkodzą one naszych cebulek i nie będą wypadać. Należy też pamiętać o tym, żeby co jakiś czas czapkę wyprać z dodatkiem płyny do płukania tkanin.

2. Mycie.

Głowę myjemy tak często jak to potrzebne. Zasada ogólnie znana, ale musimy wziąć pod uwagę, iż zimą nasza skora głowy może przetłuszczać się szybciej niż w inne pory roku. Jest to spowodowane noszeniem czapki oraz ogrzewaniem w domu. Częstsze mycie może nie spodobać się naszym włosom. Warto więc rzadziej sięgać po silniejsze szampony (z Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine itp.), a zacząć stosować znacznie łagodniejsze (z np. Coco Glucoside, Lauryl Glucoside). Możemy nawet pokusić się o mycie odżywką (np. maski BingoSpa i balsamy Mrs. Potter’s).

3. Odżywianie i olejowanie.

Dużym błędem w pielęgnacji włosów zimą jest stawianie typowo na nawilżanie. Owszem jest to sprawa bardzo ważna, ale równie ważne jest zatrzymanie tego nawilżenia. Powinniśmy więc sięgać częściej po oleje i kosmetyki emolientowe, które tworzą na powierzchni włosa ochronną warstwę zapobiegającą utracie wody. Nakładajmy olej przed myciem tak często jak to możliwe. Dobrym pomysłem jest olejowanie na odżywkę (np. balsamy propolisowe), na siemię lniane albo glicerynę. W ciągu dnia gdy nie wychodzimy w najbliższym czasie  z domu czy z pracy możemy spryskiwać włosy odżywką.

4. Suszenie.

O tej porze roku szczególnie powinniśmy się wystrzegać suszenia suszarką, która dodatkowo może przesuszać włosy. Najlepiej pozwolić im naturalnie wyschnąć. Gdy nie mamy takiej możliwości, postawmy na używanie chłodnego nawiewu.

5. Zabezpieczanie włosów.

Jest to bardzo istotna kwestia pielęgnacji włosów nie tylko zimą, ale to właśnie o tej porze roku nabiera szczególnego znaczenia. Dużo łatwiej wtedy uszkodzić włosy poprzez kurtki, szaliki i czapki oraz temperaturę powietrza. Zaprzyjaźnijmy się na nowo z silikonami albo zwiększmy ich ilość. Szukajmy masek i odżywek z silikonami oraz serum silikonowego (a już najlepiej olejowo-silikonowego). Stosujmy je tak często jak to możliwe.

6. Odpowiednia fryzura.

Aby uniknąć ocierania się włosów o kurtkę czy szalik, dobrze jest wiązać włosy przed wyjściem w warkocz albo koczek i schować pod czapką. Dzięki temu nasze włosy nie będą tak narażone na uszkodzenia mechaniczne.

7. Zapobieganie elektryzowaniu się włosów.

Tu podstawą powinny być płyny do płukania dodawane do prania ubrań i akcesoriów (czapek, szalików, rękawiczek), ponieważ ma on działanie antystatyczne. Czapkę od wewnątrz możemy spryskać sprayem antystatycznym. Dobrze jest odstawić prostownice, suszarki czy lokówki z funkcją jonizacji, które mogą (ale nie muszą) powodować elektryzowanie się włosów. Zmieńmy plastikowe szczotki i grzebienie na drewniane lub z naturalnego włosia. Dbamy też o odpowiednie nawilżenie włosów.

8. Temperatura i nawilżenie powietrza w domu.

Temperaturę w pomieszczeniach powinniśmy dostosować do naszych potrzeb. W skrócie: nie powinny być ani za ciepło, ani za zimno. Najbardziej optymalną temperaturą jest ok. 20 st. (pomijam różnice wynikające z rodzaju pomieszczeń). Pamiętajmy też o odpowiednie nawilżenie powietrza, które powinny wynosić 40-60%. Warto zainwestować w nawilżacz powietrza albo skorzystać z pojemników z wodą umieszczonych na kaloryferze (osobiście polecam też dodanie kilku kropli ulubionych olejków eterycznych). Dzięki temu włosy nie będą bardzo przesuszone.

9. Odpowiednia dieta i suplementacja.

Zimą mamy znacznie mniejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a przez to nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych. Możemy spróbować je zastąpić orzechami, pestkami (np. dyni) czy kiełkami. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie suplementacji – picie skrzypokrzywy, drożdży, siemienia lnianego albo tranu. Jeżeli z jakiś powodów nie możemy ich pić, sięgnijmy po gotowe suplementy diety.

Nie zapominajmy oczywiście o obserwowaniu naszych włosów i o interweniowaniu jeżeli coś im bardzo nie pasuje. Na przykład, gdy widzimy, że łagodniejsze detergenty czy mycie odżywką w ogóle się nie sprawdzają. Wróćmy wtedy do silniejszych detergentów. Nie dajmy się jednak zwariować. ;)

Na koniec mała przestroga - zapewniam Was, że włosy nie lubią czegoś takiego.  ;)

(http://3.bp.blogspot.com/-RKYgNK_IYns/UvPYyIysMaI/AAAAAAAAANs/e-IdDME6ev4/s1600/08.JPG)
Tytuł: Odp: Pielęgnacja włosów zimą
Wiadomość wysłana przez: Piotr Gąsiorowski w Października 22, 2015, 12:28
Regularne, nawet nieznaczne podcinanie włosów ma wpływ na ich zdrowie i dobrą kondycję. Należy o tym pamiętać, ponieważ bardzo często osoby z długimi włosami lekceważą ten fakt, przez co włosy są słabe, rozdwajają się i nadmiernie wypadają.

EDIT:
Admin: Nie czytało się 4pkt REG. (http://www.goodhairday.pl/forum/informacje-forumowe/regulamin-forum/)  :nunu: