Autor Wątek: FAQ - keratynowe wygładzanie włosów  (Przeczytany 24362 razy)

Października 18, 2014, 12:41
Przeczytany 24362 razy

Rudi

  • Fotografuję, nurkuję, na motorze włosy wożę :)
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 3874
    • moje fotografie
    • Awards
FAQ - keratynowe wygładzanie włosów
« dnia: Października 18, 2014, 12:41 »
               

Ponoć zawsze chce się najbardziej tego, czego natura nam nie dała. Być może jest w tym ziarno prawdy - jestem kręconowłosa, a zdecydowanie preferuję się w prostych i wygładzonych włosach. Kilka lat temu jedynym wyjściem było suszenie włosów na okragłej szczotce (zresztą czasami stosowane do dziś dnia) lub prostownica. Od pewnego czasu natomiast szalenie modne jest keratynowe prostowanie, a raczej wygładzanie włosów. Wypróbowałam i jestem jego wielką zwolenniczką. Poniższe faq piszę w oparciu o doświadczenia z keratyną Cocochoco, encanto nigdy nie robiłam, bo słyszałam, że jest mocniejsze - ale myślę, że zaostrzenie zasad z tego faq pozwoli na zastosowanie go również w przypadku korzystania z encanto.1. Czym w ogóle jest keratyna?
Jest to białko będące naturalnym budulcem łodygi włosa, produkowane w mieszkach włosowych. To "cegiełki" tworzące strukturę poszczególnych składowych naszej czupryny.  Keratyna wchodzi również w skład osłony włosa. Niestety, włosy pod wpływem czynników zewnetrznych (słońce, wiatr, woda, stylizacja, szczotkowanie) traca ten naturalny budulec. Jeśli  dodamy do tego farbowanie, mieszkanie w ostrym, słonecznym i suchym klimacie,nieodpowiednią dietę,  to bardzo szybko z dość zdrowych włosów otrzymamy miotełki.


2. W czym może nam tu pomóc keratynowe wygładzanie?

Ja sięgnęłam po keratynę głównie dlatego, że chciałam włosom zaoszczędzić codziennego prostowania, a kiedy okazało się, że cały zabieg doskonale regeneruje włosy, na stałe włączyłam go do mojego programu pielęgnacji włosów. Większość z nas - podobnie jak ja zresztą - kojarzy ten zabieg z alternatywą dla prostownicy, natomiast prawda jest nieco inna. Keratynowe wygładzanie ma raczej na celu odbudowę włosa,  a efekt przez nas pożądany - rozprostowanie fal i kręciołków - to niejako efekt uboczny.

3. Dla kogo?
Keratynowe wygładzanie to zabieg własciwie dla każdego, kto ma suche, łamiące się włosy, zniszczone zabiegami fryzjerskimi, codzienną stylizacją czy warunkami atmosferycznymi, i chce je odbudować oraz dodać im witalności. Efekt uboczny - prostowanie - na pewno ucieszy te osoby, które jak ja preferują włosy proste, których natura im poskąpiła. Zabieg niweluje też w pewnym stopniu puszenie się włosów, i ułatwia znacząco ich stylizację. Z mojej strony mogę go również polecić tym, którzy spędzają lato w ciężkich warunkach, np. w mocnym słońcu czy pod wodą. Wykonuję ten zabieg przed każdym latem, bo mam pewną teorię - niepotwierdzoną naukowo, ale na logiczne myślenie chyba poprawną - spędzam bardzo dużo czasu pod wodą (nurkowanie), a słona woda jak wiadomo niszczy włosy. Przyjęłam, że wykonując zabieg przed latem, dokładam włosom keratyny, i później w ekstremalnych warunkach wypłukuje się ta dołożona, a nie moja własna. Naukowcy jeszcze tego nie sprawdzili, ale myślę, że kondycja mojej czupryny śmiało może tę teorię potwierdzić ;)

                   

4. Od czego zacząć?

Oczywiście od zdecydowania, czy chcemy się oddać w ręce profesjonalistów, czy też wolimy zabieg wykonać same w domu.  Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, zdajemy się na fryzjera, jeśli natomiast chcemy wykonać zabieg same w domu, trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

- wybór produktu. Na rynku jest dostępnych coraz więcej zestawów i produktów do wygładzania włosów w domu, warto przeanalizować składy i działanie każdego z nich. Najpopularniejsze jest encanto, ale też jest jednym z mocniejszych produktów. Ja wybrałam cocochoco, sugerując się zapewnieniem producenta, że produkt nie zawiera formaldehydu. Być może zawiera jego pochodne, ale na pewno jest łagodniejsze od encanto. Pełny skład producent podaje na swojej stronie.

- przygotowanie włosów do zabiegu. Przed wykonaniem wygładzania producent zaleca zastosowanie specjalnego, oczyszczającego szamponu. Ma to o tyle sens, jeśli ktoś używa szamponów z silikonami, ja używam szamponu bez silikonów, sulfatów i parabenów, więc uznałam, że ten punkt mogę ominąć, zazwyczaj myję włosy dzień wcześniej, po myciu nie nakładam już odżywki (chodzi o to, by nic włosa nie oklejało, aby keratyna miała do niego łatwy dostęp), zostawiam do wyschnięcia, i następnego dnia od rana biorę się do dzieła.

- wykonanie zabiegu.   CZYTAJMY INSTRUKCJĘ OBSŁUGI ! Nie wiem, dlaczego wiele kobiet pomija ten istotny szczegół tak często ;)  Każdy producent dołącza wytyczne, jak przygotować i wykonać zabieg, ale generalnie zasady są podobne.  Potrzebne są : keratyna, prostownica, grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami, rękawice, szklana miseczka, pędzel fryzjerski, suszarka do włosów, spinka żabka do zebrania kosmyków. Włosy myjemy oczyszczającym szamponem, rozczesujemy, suszymy, i nakładamy keratynę. Nie trzeba jej z niczym mieszać, produkt jest gotowy do użycia prosto z butelki. Warto wcześniej określić, ile potrzebujemy produktu, i odmierzoną ilość przelać do szklanej miseczki - ułatwi nam to nakładanie.  Ile potrzebujemy keratyny? Obrazowo - ja na włosy do łopatek zużywam ok. 100/120 ml.
                     
W gruncie rzeczy, nakładanie keratyny przypomina nakładanie farby do włosów, z tą różnicą, że keratyny nie nakładamy u nasady włosów!!!! Nakładamy ją ok. 1,5 cm od nasady włosów, i rozprowadzamy po same końcówki. Tu mi przydaje się grzebień, po nałożeniu keratyny delikatnie rozczesuję pasma, i przechodzę do kolejnej warstwy.
I istotna informacja: włosy muszą być
-suche w przypadku keratyny cocochoco
-wilgotne w przypadku encanto
- i bardzo dobrze rozczesane przed zabiegiem.
Nałożoną keratynę zostawiamy na włosach na ok. 40 minut  lub wg danych producenta, ale ja zostawiam nieraz na około godzinę, i nic się nie dzieje. Po tym czasie suszymy włosy średnim nawiewem suszarki.Ja używam dyfuzora, którym dodatkowo rozczesuję włosy- ułatwia mi to potem prasowanie. W momencie, kiedy będą już całkiem suche, przystępujemy do działania właściwego, czyli wprasowywania keratyny.
                     
Wybierając prostownicę do zabiegu pamiętajmy o tym, by miała opcję nagrzania się do 230 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze po prostu nie wprasujemy keratyny odpowiednio dobrze. Samo prostowanie wykonujemy jak zwykle, z tą różnicą, że po każdym paśmie przesuwamy prostownicę  po kilka razy, aż pasemko będzie całkowicie suche. Nie bierzmy zbyt grubych pasemek, lepiej dłużej, a dokładniej, niż szybko, a byle jak. Prostując , układamy włosy jak zwykle. To jest chyba najbardziej pracochłonna część zabiegu, jesli mamy z tym trudności, warto poprosić kogoś o pomoc. Po wprasowaniu keratyny

- w przypadku stosowania Cocochoco
zostawiamy włosy w spokoju na 48-72 godziny. Przez ten czas nie można włosów upinać, spinać, splatać. Nie należy ich przez ten czas moczyć.Nie myć. Unikać czynności prowadzących do produkcji potu. Jednym słowem, jesteśmy pod ochroną przez ok. 3 dni. Przez te pierwsze 2-3 dni włosy będą jak nie nasze, sprawiają wrażenie obcych i martwych (wiem, śmieszne uczucie, wszak włos i tak jest martwy , nie umiem jednak tego inaczej opisać), ale odczucie dziwności znika po pierwszym myciu, które wykonujemy po ok. 72 godzinach.  I to jest cała filozofia wykonawcza.  Po zabiegu włosy umyte i pozostawione do naturalnego wyschnięcia będa gładsze, mogą być lekko falowane, a przy wysuszeniu ich suszarką (nawet bez pomocy szczotki) będą gładkie i dużo prostsze, niż zwykle.

- w przypadku zastosowania encanto włosy można umyć od razu po zabiegu, ale lepiej jednak odczekać te 24 godziny.


5. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Jak każdy zabieg z użyciem ciepła, ten zabieg jest również w pewnym stopniu inwazyjny i trzeba pamiętać by zastosować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim nigdy nie prostujemy włosów wilgotnych, bo możemy je tylko spalić!. Pamiętajmy też o tym, że podczas wprasowywnia keratyny powstają opary, które mogą nas podrażnić, więc nie wykonujmy zabiegu w małej, zamkniętej  i ciasnej łazience bez wentylacji, lepiej wykonać zabieg w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W przypadku farbowania włosów warto odczekać ok. 2 tygodnie między jednym a drugim zabiegiem. Istotne - keratynowe wygładzanie lekko rozjaśnia włosy, więc ja sugeruję kolejność keratyna/2 tygodnie później farbowanie.

6. Pielęgnacja włosów po keratynowym zabiegu.
Keratynowe wygładzanie to zabieg regenerujący, ale zniszczone włosy, którym nie zapewnimy przed zabiegiem i po jego wykonaniu odpowiedniej pielęgnacji, może tylko dobić. Dlaczego? Keratyna, którą wprasowujemy, to proteina, białko - budulec. Jak działa nadmiar protein na niektóre włosy, włosomaniaczki wiedzą doskonale - słynny efekt miotły trafionej piorunem. Jako że keratyna to "cegiełki" z których zbudowane są włosy (a żadne cegiełki bez odpowiedniej zaprawy muru nie utworzą),  trzeba jej zapewnić odpowiednią ilość wilgoci. Czyli inaczej - włosy po zabiegu trzeba nawilżać i uelastyczniać , w przeciwnym wypadku keratyna może nam włosy wykruszyć. Po zabiegu warto włosy nawilżać, olejować, aby zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci i elastyczność. Warto również stosować maski  z keratyną - przedłuży to trwałość zabiegu.

7. Trwałość  i odwracalność zabiegu.
Zależy od wielu czynników, i nie jest identyczna u wszystkich. Trzeba pamiętać, że ubytek i wymywanie się  keratyny powodują np. szampony z sulfatami, więc po zabiegu warto ograniczyć ich stosowanie. Słona woda i woda z basenu również skracają trwałość zabiegu.
Mitem jest opinia o trwałym zniszczeniu skrętu przez zabieg keratynowego wygładzania, zabieg  (przynajmniej ten wykonywany przeze mnie) jest w 100 % odwracalny, więc jeśli uznamy, że jednak wolimy siebie w kręciołkach, wystarczy pozwolić keratynie wypłukać się całkowicie i nie powtarzać zabiegu.

8. Jak często wykonywać?
Zależy od naszych preferencji, ale ja osobiście uważam, że optymalnie najlepiej robić zabieg dwa razy w roku - nadmiar protein bowiem może zaszkodzić ;)


9. Zdjęcia porównawcze.


Słowa słowami, ale jak wiadomo, najlepiej ujrzeć dowody na działanie, a więc oto one:


                             


                               
                   

                               


« Ostatnia zmiana: Października 27, 2014, 20:56 wysłana przez Rudi »


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
61 Odpowiedzi
118645 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 18, 2015, 14:00
wysłana przez Black
0 Odpowiedzi
21526 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 07, 2014, 19:53
wysłana przez Waleria
0 Odpowiedzi
7604 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 08, 2014, 10:40
wysłana przez viviandarkbloom
0 Odpowiedzi
6474 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 08, 2014, 16:51
wysłana przez Natka
84 Odpowiedzi
67066 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 23, 2018, 05:59
wysłana przez madzia